Read Comments

Skuteczne szlifowanie drewna za pomocą szlifierek kątowych

Chociaż w obróbce drewna bardzo często będziemy się stykać z szlifierkami mimośrodowymi i oscylacyjnymi, także i modele kątowe mają swoich entuzjastów. Urządzenia te wykorzystuje się przede wszystkim w szlifowaniu i cięciu metalu, lecz przy odpowiednim dostosowaniu ich do naszych potrzeb, także i praca z drewnem nie będzie tu dla nas żadną przeszkodą. Co więcej, uniwersalność szlifierek kątowych umożliwia nam zaoszczędzenie pieniędzy, które musielibyśmy wydać na model mimośrodowy tudzież oscylacyjny. Aby skuteczna obróbka była jednak możliwa, konieczny jest nie tylko zakup specjalistycznych tarcz do drewna na szlifierkę kątową, ale również odpowiedni styl pracy, zapobiegający nieumyślnemu uszkodzeniu szlifowanej powierzchni. Oto, co powinniśmy wiedzieć, zanim zabierzemy się za obróbkę drewna z użyciem szlifierki kątowej.

Wstępne przygotowania

Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że szlifierka kątowa nie może wykorzystywać tarcz, wykorzystywanych przy obróbce metalu. Drewno, nawet to twardsze, ma bowiem całkowicie odmienne właściwości, zaś intensywność pracy szlifierki kątowej może z łatwością zniszczyć obrabianą przez nas powierzchnię. Nie zmienia tego nawet wykorzystanie odpowiedniej tarczy do drewna na szlifierkę kątową. Z tego też powodu, jeszcze przed przystąpieniem do właściwej obróbki, warto jest poćwiczyć pewien czas na kawałkach drewna, aby wyczuć lepiej pracę z takim narzędziem.

Odpowiednia tarcza

Tarcza do drewna na szlifierkę kątową powinna być laminowana, aby zapobiec zniszczeniu szlifowanej powierzchni. Urządzenia tego typu mogą bowiem przypalić drewno, ze względu na wysoką intensywność pracy. Jeśli posiadany przez nas model oferuje możliwość regulacji szybkości, warto jest zredukować ją przed przystąpieniem do pracy nad drewnem. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu granulacji papieru ściernego, wykorzystanego w danej tarczy. Zaleca się tu stosowanie papieru o granulacji na poziomie P40 tudzież P60. Mocniejsze tarcze nie są tu rekomendowane, ponieważ możemy nimi uszkodzić obrabianą powierzchnię. Szlifując drewno, dociskajmy tarczę w możliwie najdelikatniejszy sposób – większa moc szlifierek kątowych umożliwi nam bowiem usuwanie zgrubnych warstw, przy minimalnym nakładzie energii.