Read Comments

Magazyn energii – jak go wybrać, gdy jest potrzebny?

Korzystasz z fotowoltaiki, jednak nie podobają Ci się warunki oddawania prądu do sieci elektroenergetycznej? Chcesz się uniezależnić energetycznie? W takim razie koniecznie rozważ zakup magazynu energii. Element ten potrafi zwiększyć koszty budowy instalacji, jednak zalety wynikające z magazynu całkowicie je rekompensują. 

Magazyn energii – kiedy warto z niego korzystać?

Instalację fotowoltaiczną można podzielić na on-grid lub off-grid. Pierwszy typ jest podpięty do sieci elektroenergetycznej, co pozwala oddać nadwyżkę prądu do sieci, a właściciel staje się prosumentem. Jednak nadwyżki zdarzają się jedynie w okresie wiosenno-letnim, kiedy w Polsce nie brakuje promieni słonecznych. Warto także zaznaczyć, że w czasie przesyłu nadwyżki dochodzi do utraty części energii.

Instalacja natomiast off-grid nie współpracuje z siecią, co rodzi konieczność dokupienia przez właściciela fotowoltaiki magazynu energii. Zakup ten jest konieczny, aby wygenerowana nadwyżka prądu trafiła do magazynu. Z uwagi na zapowiadan zmiany przez polski rząd w kwestii warunków oddawania prądu do sieci, a także stałe podwyżki jego zużycia sprawiają, że coraz więcej osób chce uniezależnić się energetycznie. Jednak aby móc się uniezależnić potrzebny jest właśnie magazyn energii. Urządzenie pozwala gromadzić energię na własnych zasadach, bez konieczności utraty mocy. Oprócz tego magazyn tego typu ma jeszcze jedną dużą zaletę. Przy założeniu, że instalacja bazuje na hybrydowym inwerterze, magazyn może zapewniać zasilanie w czasie przerw w dostawie prądu lub, gdy stabilność sieci elektroenergetycznej z uwagi na trudną lokalizację nieruchomości pozostawia wiele do życzenia. 

Magazyn energii – jakie są wykorzystywane w fotowoltaice?

Współczesny rynek instalacji fotowoltaicznych oferuje przede wszystkim magazyny energii wykonane z litu. Pomimo że technologia jest stara, bowiem została opracowana w latach 90. to nadal jest ona najbezpieczniejsza i najefektywniejsza pod względem eksploatacji. Jednak samo wytypowanie magazynu energii wykonanego z litu nie wystarczy. Na rynku w ramach tego rodzaju można wyróżnić magazyn energii litowo-niklowo-kobaltowo-aluminiowy, litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC) oraz oparte o fosforan litowo-żelazowy (LFP). Z uwagi na to, że pierwszy rodzaj jest drogi i mało bezpieczny klienci wybierają model spośród typu NMC lub LFP. 

Akumulatory NMC i LFP to najchętniej wybierane magazyny energii przez właścicieli fotowoltaiki, którzy chcą być niezależni energetycznie. Chociaż oba rodzaje są bezpieczne i efektywne to różnią się kilkoma kwestiami. NMC pozwalają na załadowanie 6000 cykli, a ich praca szacowana jest na 20 lat. Ogromną zaletą są kompaktowe rozmiary, które jednak przekładają się na wyższą cenę, przez co są droższe niż LFP. Magazyn energii typu LFP trudniej kontrolować, przez co zazwyczaj urządzenie jest wpięte do systemu BMS. Trwałość wynosi 10 lat, a liczba ładować nie przekracza 4000. Z uwagi na swoje możliwości są stosowane w przypadku instalacji hybrydowych. 

Magazyn energii – jaki wybrać?

Decydując się na magazyn prądu, aby instalacja fotowoltaiczna była kompletna, trzeba dobrać urządzenie kompatybilne z urządzeniem. Konieczność taka powstaje z uwagi na inwerter i akumulator, które również są dopasowane. Z tego względu można zauważyć, że producenci inwerterów rekomendują zazwyczaj 2-3 marki urządzeń, pozwalających przechowywać energię i wiedzą, że są one godne zaufania. Z reguły akumulatory poprawnie działają z falownikami hybrydowymi, które mogą pracować bez względu na to, czy sieć elektroenergetyczna jest podpięta lub odcięta. 

Magazyn, w którym mieści się energia, musi być wybrany przede wszystkim pod planowane zastosowanie. Urządzenie tego typu można kupić w celu zwiększenia autokonsumpcji i pracy w trybie full backup. Pierwsza opcja odnosi się do sytuacji, w których magazyn będzie ładował akumulator, tak aby oddał całą energię, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną nie będzie można zaspokoić instalacją fotowoltaiczną. Druga opcja odnosi się do sytuacji, gdy w jakichś ekstremalnych przyczyn dojdzie do przerw w dostawie prądu. 

Tags:
Categories przemysł