Wtryskarki do plastiku zaliczane są do nowoczesnych metod produkcji skomplikowanych części z termoplastycznych tworzyw sztucznych zarówno jeśli chodzi o wytwórstwo jednostkowe, jak i wielkoseryjne. W jakich branżach wykorzystywana jest wtryskarka do tworzyw sztucznych?
Jak działa wtryskarka do tworzyw sztucznych?
Wtryskarka do tworzyw sztucznych pozwala na produkcję części poprzez wprowadzanie stopionego materiału — zwykle są to polimery termoplastyczne i termoutwardzalne, do określonych metalowych form. Wtryskarki do plastiku składają się z 3 głównych układów: uplastyczniającego, napędowo-sterującego oraz narzędziowego, w tym także szeregu akcesoriów jak dysze, wypychacze, jednostki zaciskowe, wtryskowe i hydrauliczne. Forma do wtryskarki do tworzyw sztucznych powinna być najwyższej jakości i wysokim stopniu odwzorowania wyrabianego elementu, gdyż to od niej zależy ostateczny kształt i wielkość „odlewu”. Jednym z istotniejszych parametrów urządzenia siła hydrauliczna zacisku wtryskarki do plastiku.
W jakich gałęziach przemysłu używane są wtryskarki do plastiku?
Wtryskarka do tworzyw sztucznych sprawdza się w przypadku produkcji wielkoseryjnej akcesoriów teleinformatycznych jak obudowy do smartfonów i innej elektroniki, ale także opakowań, zabawek czy też produkcji narzędzi i izolatorów termicznych w budownictwie, izolatorów i przewodników w elektrotechnice, budownictwie. Wtryskarki do plastiku są obecne medycynie, sporcie, elektryce i w wielu innych branżach.