Read Comments

Dlaczego warto czyścić regularnie sieć wodociągową?

W dzisiejszych czasach, trudno jest sobie wyobrazić budynek, który miałby zostać oddany do użytku, nie posiadając sprawnej sieci wodociągowej. To właśnie ona umożliwia nam bowiem wykąpanie się czy też przyrządzenie obiadu. Należy jednak pamiętać, że sam prawidłowo sporządzony projekt instalacji to nie wszystko. Woda może bowiem przenosić różnego rodzaju mikroorganizmy, jak chociażby Escherichia coli, czyli dobrze wszystkim znane bakterie Coli. I chociaż są one obecne także i w naszym organizmie, stanowiąc istotną część flory bakteryjnej jelita grubego, spożycie zatrutej nimi wody może wywołać u nas biegunkę, a nawet krwotoczne zapalenie jelita. Z tego też powodu, osoby, które nie korzystają z monitorowanych na bieżąco, miejskich sieci wodociągowych, powinny postawić na usługi specjalistów, zajmujących się czyszczeniem instalacji. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego jest to tak opłacalne.

Dlaczego bakterie Coli rozwijają się w wodzie?

 

Głównym powodem, dla którego bakterie Escherichia coli pojawiają się w instalacji wodociągowej, jest zbyt duże stężenie różnego rodzaju substancji odżywczych. Jest to najczęściej efekt zużycia się filtrów lub eksploatacji niewłaściwego złoża filtracyjnego. To z kolei uniemożliwia często skuteczne pozbycie się bakterii, które zdążyły się już rozwinąć wewnątrz rur. Szczególnie narażone są tu przede wszystkim instalacje wieloletnie, wymagające nierzadko gruntownej modernizacji. Na szczęście, samo wykrycie bakterii Coli nie należy obecnie do zadań trudnych – posługując się specjalistycznym sprzętem, możemy z łatwością ocenić, czy dana instalacja wymaga obecnie czyszczenia.

Jak pozbyć się bakterii Coli?

 

Jak zauważono już lata temu, bakterie Escherichia coli można w bardzo prosty sposób usunąć, wykorzystując w tym celu lampy UV. Metoda ta jest o tyle skuteczna, że nie wymaga ona użycia silnych chemikaliów, mogących zaburzyć smak, zapach lub skład wody. Bakterie Coli są bowiem niezwykle wrażliwe na działanie wysokich temperatur – giną one po dwudziesto- lub trzydziestominutowym wystawieniu na temperaturę 60 stopni Celsjusza. Z tego też powodu, użycie lamp UV staje się rozwiązanie znacznie popularniejszym, niż dotychczasowe metody, oparte na ozonowaniu lub użyciu chloru tudzież podchlorynu sodu. Warto więc skorzystać z usług specjalistów i regularnie naświetlać instalację, nawet wtedy, gdy nie zauważyliśmy jeszcze obecności szkodliwych bakterii.

Tags:
Categories ogólnie