Read Comments

Piece gazowe jednofunkcyjne, a wykorzystanie ciepła

Jako paliwo do kotłów gazowych najczęściej stosuje się gaz ziemny. Kocioł może być kotłem tradycyjnym lub kondensacyjnym.

Piece gazowe jednofunkcyjne, czyli ich istota

Różnią się między sobą tym, że wykorzystywane jest ciepło zawarte w parze z gorących spalin, co powoduje kondensację. Takie możliwości daje wodór zawarty w gazie ziemnym, tworząc w ten sposób parę wodną. Tutaj energia jest pochłaniana po skropleniu do punktu rosy. Nie należy o tym zapominać stawiając na sprawdzone piece gazowe jednofunkcyjne.

Oznacza to między innymi, że temperatura spalin wytwarzanych przez prawidłowo działający kocioł kondensacyjny jest prawie dwukrotnie wyższa niż w kotle konwencjonalnym. Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa tylko instalację centralnego ogrzewania. Możesz jednak zdecydować się na podgrzewanie wody użytkowej, aby zwiększyć funkcjonalność, jeżeli wskazuje się na piece gazowe jednofunkcyjne.

Jest to głównie możliwe przy zakupie zbiornika na wodę do kotła. Woda podgrzana wcześniej w kotle gazowym kierowana jest następnie do zbiornika ciepłej wody użytkowej, gdzie jest podgrzewana na potrzeby użyteczności publicznej. Zbiornik na wodę można również podłączyć do kolektora słonecznego lub pompy ciepła, co dodatkowo poprawi działanie w odniesieniu do pieców gazowych jednofunkcyjnych.

Moc zależy od strat ciepła i zapotrzebowania na ciepłą wodę. Do domów jednorodzinnych warto wybrać kocioł o mocy do 30 kW, a do mieszkań wystarczy kocioł o mocy do 20 kW. Producent podaje moc znamionową trwale uzyskiwaną podczas procesu spalania paliwa, jeżeli wskazuje się na piece co gazowe jednofunkcyjne.

Mając na uwadze, że moc wyjściowa będzie różna, gdy kocioł będzie pracował pod urządzeniem niskotemperaturowym i wysokotemperaturowym, szczególnie istotne są temperatury zasilania i powrotu. Przyjmuje się, że maksymalna temperatura powrotu nie może przekraczać 56 ° C. Warto także zastanowić się jaki kocioł gazowy.

Jest to możliwe, ponieważ podczas spalania gazu ziemnego zawierającego wodór powstaje para wodna. W celu odzyskania ciepła spalin spaliny przepuszczane są przez wielkopowierzchniowy wymiennik ciepła wykonany ze stali kwasoodpornej.