Read Comments

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka paletowego?

Wózek paletowy nazywany również paleciakiem to podstawowy wózek powszechnie wykorzystywany do prostych czynności związanych z transportem ładunku. Pomimo tego, że to niezbyt skomplikowany wózek, ma on swój znaczący udział w obsłudze towarowej. Aby przynosił efektywne korzyści, warto mądrze wybrać model, biorąc pod uwagę m.in. kółka do wózka transportowego w kontekście jego właściwości. Co wziąć pod uwagę przy zakupie wózka paletowego?

Jakie zastosowanie mają wózki paletowe?

Wózki paletowe dzielą się na dwa rodzaje: ręczne oraz elektryczne. Pierwszy typ wymaga kierowania oraz korzystania z podnośnika hydraulicznego poprzez uginanie rączki. Obecnie z uwagi na większą dynamikę najczęściej kupowane są elektryczne wózki paletowe. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ wózków służy do transportu palet oraz do niskiego poziomu podnoszenia. W podręcznikowych modelach wózków przednie koła są wewnątrz końcowych części wideł. Wózki tego typu są szeroko stosowane wszędzie tam, gdzie jest konieczność transportowania i kompletowania towarów. 

Jak dobrać udźwig i długość wideł wózków transportowych paletowych?

W kwestii długości wideł na rynku możemy spotkać widły o długościach od 800 do 2500 m, natomiast najczęściej firmy wybierają te o długości 1150 mm. Długość wideł powinna być dopasowana do pomieszczeń, w których będzie wózek operować. Najczęściej wózki mają udźwig 2500 kg. 

Jakie kółka do wózków transportowych paletowych wybrać?

Kółka do wózka transportowego typu paletowego wykonywane są z różnych materiałów. Kółka najczęściej są wykonane z gumy, poliuretanu, nylonu oraz vulkollanu. Każdy z materiałów zawiera inne właściwości, co przekłada się na funkcje kółka do wózka transportowego

Przykładowo koła wykonane z vulkollanu cechują się wytrzymałością i odpornością na uderzenia, koła wykonane z gumy są ciche, jednakże szybko się zużywają, a koła zrobione z nylonu są odporne na tarcia, lecz generują hałas. Jak widać, temat nie jest prosty, dlatego wybór kółka do wózków transportowych powinien być dopasowany do celów użytkowych wózka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *