Read Comments

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka paletowego?

Wózek paletowy nazywany również paleciakiem to podstawowy wózek powszechnie wykorzystywany do prostych czynności związanych z transportem ładunku. Pomimo tego, że to niezbyt skomplikowany wózek, ma on swój znaczący udział w obsłudze towarowej. Aby przynosił efektywne korzyści, warto mądrze wybrać model, biorąc pod uwagę m.in. kółka do wózka transportowego w kontekście jego właściwości. Co wziąć pod uwagę przy zakupie wózka paletowego?

Jakie zastosowanie mają wózki paletowe?

Wózki paletowe dzielą się na dwa rodzaje: ręczne oraz elektryczne. Pierwszy typ wymaga kierowania oraz korzystania z podnośnika hydraulicznego poprzez uginanie rączki. Obecnie z uwagi na większą dynamikę najczęściej kupowane są elektryczne wózki paletowe. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ wózków służy do transportu palet oraz do niskiego poziomu podnoszenia. W podręcznikowych modelach wózków przednie koła są wewnątrz końcowych części wideł. Wózki tego typu są szeroko stosowane wszędzie tam, gdzie jest konieczność transportowania i kompletowania towarów. 

Jak dobrać udźwig i długość wideł wózków transportowych paletowych?

W kwestii długości wideł na rynku możemy spotkać widły o długościach od 800 do 2500 m, natomiast najczęściej firmy wybierają te o długości 1150 mm. Długość wideł powinna być dopasowana do pomieszczeń, w których będzie wózek operować. Najczęściej wózki mają udźwig 2500 kg. 

Jakie kółka do wózków transportowych paletowych wybrać?

Kółka do wózka transportowego typu paletowego wykonywane są z różnych materiałów. Kółka najczęściej są wykonane z gumy, poliuretanu, nylonu oraz vulkollanu. Każdy z materiałów zawiera inne właściwości, co przekłada się na funkcje kółka do wózka transportowego

Przykładowo koła wykonane z vulkollanu cechują się wytrzymałością i odpornością na uderzenia, koła wykonane z gumy są ciche, jednakże szybko się zużywają, a koła zrobione z nylonu są odporne na tarcia, lecz generują hałas. Jak widać, temat nie jest prosty, dlatego wybór kółka do wózków transportowych powinien być dopasowany do celów użytkowych wózka.