Read Comments

Złącza do rusztowań rurowych – co warto o nich wiedzieć?

Na polskim rynku złącza do rusztowań rurowych są dostępne w wielu wariantach. Bez złączy wznoszenie rusztowania nie byłoby możliwe. Polskie firmy budowlane najczęściej stosują złącza krzyżowe i obrotowe, co przekłada się pozytywnie na stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji tego typu. Mogłoby się wydawać, że każde złącze jest takie same, jednak to mylne wrażenie. W praktyce każdy rodzaj złącza prezentuje odmienne właściwości, które przekładają się na jakość i stabilność konstrukcji.

Jakie parametry są ważne przy wyborze złączy?

Wybierając złącza do rusztowań rurowych, trzeba się kierować przede wszystkim dwoma parametrami takimi jak maksymalna dopuszczalna siła i maksymalny dopuszczalny moment. Wielu specjalistów od rusztowań wskazuje, że kwestia nośności jest niezwykle ważna dla stworzenia bezpiecznego środowiska pracy podczas remontów czy prac budowlanych. Na rynku jednak nie wszystkie złącza do rusztowań rurowych są w stanie przenosić ogromnych ciężarów w postaci kilku robotników i materiałów budowlanych, więc zaleca się sprawdzenie tego aspektu.

Najlepiej zdecydować się na takiego producenta, który jest pod ścisłym nadzorem kontrolerów. Dzięki temu jakość produktów takiego producenta nigdy się nie zmieni i wszelkie produkty są zgodne z normami jakości i bezpieczeństwa. Oczywiście, jak to w życiu bywa, a zwłaszcza na rynku budowlanym i konstrukcyjnym za odpowiednią jakość trzeba dobrze zapłacić. I tak właśnie robią polskie firmy remontowo-budowlane. W Polsce budownictwo wyróżnia się wysokimi budynkami, tak więc każde złącza do rusztowań rurowych musi być najwyżej jakości.

Jak wybrać producenta wytwarzającego złącza do rusztowań rurowych?

Na rynku można spotkać wielu producentów, którzy oferują złącza do rusztowań rurowych, jednak nie każdy ich produkt wyróżnia się odpowiednią jakością. Z tego ze względu przy wyborze produktów warto kierować się praktykami producentów. Przede wszystkim dobry producent zawsze inwestuje w najlepsze materiały. Jakość jest zresztą możliwa do zweryfikowania za pomocą pozwoleń na wytwarzanie produktów (złącza do rusztowań rurowych), a także certyfikatów jakościowych. Jeśli złącza do rusztowań rurowych przykładowo spełniają normę EN74-1, wtedy możemy być pewni, że produkt zapewnia odpowiednia nośność i tym samym całe rusztowanie będzie stabilne i bezpieczne.

Czym wyróżnia się norma EN 74?

Na ten moment w Polsce obowiązuje norma DIN EN 74:1988-12. Jest to przepis, który determinuje jakość, a także nakłada nacisk na to, w jaki sposób mają być produkowane złącza do rusztowań rurowych. Przepisy w tej normie również określają wymagania w stosunku do wykorzystywanych materiałów i konstrukcji. Co ciekawe, opracowywana jest nowa norma EN 74-1. Ma ona docelowo określać nowe wymagania i regulacje, które bezpośrednio będą określały poprawne wartości nośności i realizację prób regulacyjnych. Prawnicy wskazują, że największą zmianą będzie zwiększenie wartości obciążeń niszczących o 25%.

Tags: , ,
Categories dom