Read Comments

Zestaw do czyszczenia i impregnacji fug

Brudne fugi, często z wykwitami grzybów, są nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Najczęściej powstają w łazienkach bez odpowiedniej wentylacji. Jeśli dołoży się do tego wilgoć, utworzy się wspaniałe środowisko dla pleniących się grzybów, roztoczy oraz pleśni.

Skutki zdrowotne

Zagrzybione fugi wydzielają nieprzyjemny zapach. Dodatkowo grzyb ma bardzo toksyczne działanie na organizm ludzki. Może powodować infekcje oraz alergie. Działa także stymulująco na powstawanie nowotworów. Może też prowadzić do zaburzeń płodności zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jeśli ktoś cierpi na astmę, grzyby potęgują tę dolegliwość. Utrudniają oddychanie i wpływają powstawanie infekcji dróg oddechowych.

Domowe środki czyszczące

Wiele osób wykorzystuje do czyszczenia fug pastę do zębów. Wymaga to szorowania centymetr po centymetrze – wręcz syzyfowa praca, tym bardziej, że grzyb wraca. Inne osoby stosują sok z cytryny. Miałem też znajomą, która wykorzystywała lakier do paznokci. Po prostu zamalowywała powierzchnię fug, co tylko pogorszyło sytuację.

Jednak wyszorowanie fug nie jest skuteczne i pleśń i grzyb wracają. Niektóre osoby używają też tak drastycznych i niezbyt skutecznych rozwiązań, jak płyn do WC, który zawiera chlor, rozcieńczony wodą. Próbowałem i tego, ale bez większych efektów.

Środki do czyszczenia i impregnacji fug

Ostatnio znalazłem w internecie rewelacyjny zestaw do czyszczenia i pielęgnacji fug.

Jak on działa? Zestaw zawiera łatwy w użyciu koncentrat, który zlikwiduje wszystkie zabrudzenia, plamy, grzyb oraz pleśń. Królem w tym zestawie jest impregnat. Zabezpieczy on fugi przed powstawaniem grzyba i pleśni nawet na trzy lata! Żegnajcie pasty do zębów! Witaj technologio!

Nanocząsteczki

Ten impregnat do czyszczenia fug i spoin wykorzystuje metodę nanocząsteczek. Są to drobne cząsteczki preparatu, które wnikają w mikroskopijne pory fug. Po nałożeniu tworzą ochronną warstwę, przez którą nie przedostanie się żaden zarodnik grzyba.
Impregnat aplikuje się pędzelkiem. Po impregnacji zabrudzenia łatwo da się teraz usunąć i to bez pomocy detergentów. Co jeszcze jest dobre w tym zestawie to to, że można go stosować także na zewnątrz, na przykład na fugi na balkonach. Mój taras od dawna nie wyglądał tak wspaniale. Wybrałem nowoczesne rozwiązanie i zakupiłem ten zestaw.

Teraz pasta do zębów służy mi już tylko do mycia zębów. A po wyszorowaniu i zaimpregnowaniu fug postanowiłem uczcić to grillem na tarasie. Znajomi byli w szoku. Pytaniom nie było końca.
Na początku zażartowałem , że przez cały urlop szorowałem fugi centymetr po centymetrze. W końcu jednak wyjawił sekret. Od tej pory mam status specjalisty wśród znajomych.