Read Comments

Zawór grzybkowy w domu i w przemyśle

Dostępne u nas zawory spełniają wszystkie normy i wymogi. Wykorzystuje się je wszędzie: zarówno w domach jak i w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Do najbardziej popularnych należy zawór grzybkowy, który można spotkać praktycznie w każdym miejscu.

Czym jest zawór grzybkowy

Zawór grzybkowy jest nieodzowną częścią instalacji wodociągowych i grzewczych. Ma za zadanie kontrolowanie przepływu cieczy lub innych substancji. Z tego względu tego typu zawory dzieli się na trzy rodzaje:

  • zawory regulujące
  • zawory odcinające
  • zawory zamykające instalację
  • zawory przelotowe
  • zawory zwrotne

Posiadają charakterystyczne zamknięcie, które nazywane jest grzybkowym. Składają się z czterech części: korpusu, ruchomego trzpienia, zamknięcia w formie grzybka wraz z uszczelką oraz dławicy uszczelniającej korpus względem zamknięcia.

Wyróżnia je wysoka szczelność, dzięki czemu bez problemu utrzymują nawet duże ciśnienie.

Rodzaje zaworów

Zawór grzybkowy musi być dokładnie dopasowany do instalacji, w której ma być zastosowany. Wszystko zależy bowiem od jego budowy, materiału z jakiego jest wykonany oraz przeznaczenia. Wśród zaworów można wyróżnić m.in. zawory szklankowe, które zapobiegają kawitacji oraz zawory o jednym lub dwóch grzybkach.

Różnią się one także materiałem, z którego zostały wykonane. Najczęściej są to zawory ze stali węglowej, ze stali kwasoodpornej i żeliwne. Ponadto występują rozmaite gwinty oraz kołnierze.

Zastosowanie zaworów grzybkowych

Zawory grzybkowe stosuje się w instalacjach grzewczych i wodnych. W domach stosuje się je np. do odcinania dopływu wody. To one zabezpieczają mieszkanie lub dom przed zalaniem w przypadku awarii wodociągów. Warto zakręcić je również w przypadku, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas, np. na wakacje. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo w domu.

W przemyśle, również ciężkim zawory grzybkowe znajdują zastosowanie m.in. w energetyce, gazownictwie, wydobyciu i petrochemii. Wybrany przez nas zawór grzybkowy musi być odpowiednio dopasowany, żeby zapewnił bezpieczną instalację i właściwe użytkowanie.

Tags: ,
Categories sprzęt