Read Comments

Jakie zastosowania ma miedź? Czy podlega recyklingowi?

Choć do najpopularniejszych metalów nie należy, jest jednak dość powszechnie stosowana. Mowa oczywiście o miedzi. Co ciekawe, metal ten znajduje swoje szerokie zastosowania w przemyśle oraz budownictwie. W jaki sposób wykorzystuje się właściwości miedzi i czy można poddawać ją recyklingowi? Sprawdźcie!

Metal, który rządzi od wieków

Co istotne, miedź odgrywa dużą funkcję w rozwoju cywilizacji. Choć większość ludzi uważa, że najwięcej pochwał powinno „zebrać” żelazo, miedź już od wieków była składnikiem brązów. To właśnie ją wykorzystywano i nadal się wykorzystuje do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Miedź wykorzystuje się do produkcji kabli elektrycznych, instalacji wodociągowych, czy maszyn przemysłowych. Co ciekawe, łącząc miedź z innymi pierwiastkami, możemy otrzymać przydatne stopy, np. mosiądz. Metal ten ma również właściwości elektryczne, dzięki temu powszechnie jest używany w elektryce. Wykorzystuje się ją do produkcji, np. wymienników ciepła. Jak widać, miedź ma spore znaczenie dla naszej cywilizacji, zauważono ten fakt już w epoce brązu.

Miedź w przemyśle i budownictwie

Miedź powszechnie stosuje się także w przemyśle i budownictwie. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne. Już od starożytnych lat używa się miedzi do pokryć dachowych. Dziś możemy podziwiać takie dachy z miedzi na wielu zabytkowych kościoła i budowlach, bardzo często tworzonych w stylu gotyckim. Co istotne, z biegiem czasu miedź na takich dachach staje się koloru jasnozielonego, oznacza to, że przekształciła się ona w patynę, dzięki czemu stała się bardzo odporna na korozję. Bardzo często z miedzi produkuje się piorunochrony lub stosuje się ją do lutowania. Ciekawy jest także fakt, że miedź wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, przy produkcji aparatów chemicznych oraz urządzeń takich, jak: chłodnice.

Właściwości antybakteryjne

Miedź, podobnie jak czyste srebro, wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego stosuje się ją często przy produkcji łodzi i statków. Pokrywa się nią powierzchnię, następnie tworzy się warstwa ochronna, która sprawia, że np. skorupiaki trzymają się „z daleka” od statków. Rzadziej dochodzi przez to do procesu niszczenia powierzchni. Miedź wykorzystuje się również w jubilerstwie, jako dodatek do złota i srebra, dzięki właściwościom antybakteryjnym. Pierścionki, czy kolczyki z dodatkiem miedzi, to dziś powszechność, bardzo wiele osób decyduje się na takie zestawienia.

Czy miedź podlega recyklingowi?

Miedź, podobnie jak wiele metali, podlega recyklingowi, co więcej, podlega degradacji w 100%, dzięki temu nie traci się na jakości. Metal ten należy do jednego z najczęściej odzyskiwanych metali, dlatego tak istotne jest, by zbierać miedziane przedmioty i zbiorczo oddawać do recyklingu. Obecnie skup miedzi nie jest tak powszechny, głównie ze względu na niewielką wiedzę, dotyczącą recyklingu. Ta wiedza jednak coraz bardziej się poszerza i nie ogranicza jedynie do segregacji odpadów. Jeśli jednak chcielibyśmy zacząć segregować także metale i pozytywnie wpłynąć na proces odnowy surowców, możemy zajrzeć na: http://pro-ekometal.pl/cennik, gdzie prowadzony jest skup różnorodnych metali.