Read Comments

Wszystkie zalety tytanu

Tytan to stal nierdzewna, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego największymi zaletami są – duża odporność na korozję oraz lekkość. Z tytanem najczęściej stykamy się, odwiedzając gabinety stomatologiczne. Powszechnie stosowany jest bowiem w implantologii – również w takich dziedzinach medycyny, jak ortopedia, okulistyka, kardiologia, a także laryngologia. Stop tytanu wykorzystuj się do produkcji endoprotez, jako implanty zębów czy kręgosłupa. Tytan wykorzystywany jest także do produkcji naczyń kuchennych, największym powodzeniem cieszą się patelnie, które są doskonałymi przewodnikami ciepła. Ich zaletą jest także duża trwałość – niełatwo je uszkodzić czy zarysować, oraz to, że można na nich smażyć bez tłuszczu. Przyrządzane na tytanowych patelniach potrawy nie tracą swoich właściwości odżywczych i są bardzo smaczne. Tytan znajduje również zastosowanie w lotnictwie – wykorzystywane są w konstrukcji skrzydeł, a także w podwoziach.

Tytanowe obrączki są bardzo trwałe, mają nowoczesny wygląd i nie powodują reakcji alergicznych. Ich wadą jest brak możliwości zmiany rozmiaru.

Jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie wagi samolotów. Niezastąpiony jest wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość. Zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach i charakteryzuje go duża plastyczność. Tytan jest także elementem wielu maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się go do produkcji zaworów i wymienników ciepła. Jest nie tylko odporny na korozję, ale również nie ma właściwości toksycznych, dzięki czemu może być elementem implantów znajdujących się wewnątrz ludzkiego ciała. Nie przewodzi elektryczności, ale dobrze przewodzi ciepło. Jest również odporny na działanie większości kwasów. Dzięki tym wielu praktycznym cechom ten lekki metal jest wykorzystywany z powodzeniem również w przemyśle chemicznym, biochemicznym, morskim, jak również papierniczym i celulozowym czy w oczyszczalniach ścieków.Niewątpliwą zaletą tytanu jest także jego elegancja, dzięki której zaczął być wykorzystywany w jubilerstwie. Coraz większą popularnością cieszą się tytanowe obrączki ślubne, które nie powodują alergii.