Przemysł modowy stosuje wiele rozwiązań, aby tkaniny i skóry mogły się pochwalić nowymi właściwościami użytkowymi. Dlatego na takim rynku stosowane są związki polimerowe i emulsje silikonowe. Dzięki stosowanej impregnacji materiałów sprawia, że wyglądają one lepiej, są odporniejsze wobec gnieceń oraz łatwiej utrzymać fason w danym kroju.
Dlaczego impregnacja tkanin jest tak ważna?
Obecnie w wielu sklepach odzieżowych można nabyć ubrania wykonane z impregnowanych tkanin. Koncerny odzieżowe i największe marki modowe wykorzystują takie tkaniny, ponieważ wtedy odzież wyróżnia się większą jakością, a także łatwiej takie ubranie utrzymać w czystości. Pozytywny wpływ tworzą emulsje silikonowe, które pozwalają tworzyć na tkaninach powłoki, które skutecznie odpychają wilgoć i wodę. Na ten moment koncerny modowe wykorzystują uszlachetnione tkaniny, a z kolejnym rokiem technolodzy opracowują nowe substancje i metody, poprawiające właściwości tkanin.
Wykorzystywane emulsje silikonowe sprawiają, że tkaniny wyróżniają się jeszcze większym połyskiem, gładkością, elastycznością i miękkością, a także wodoodpornością i niepalność. Wśród stosowanych produktów znajdziemy emulsje silikonowe, żywice syntetyczne, termoplastyczne, a także te termoaktywne.
Poprawna impregnacja odzieży wiąże się z równomiernym nakładaniem substancji na powierzchnię danej tkaniny. Emulsje silikonowe, emulsje wodne i rozpuszczalniki stosowane są w przemyśle włókienniczym, sprawiają, że tkaniny są nie gniotliwe, nieprzemakalne i niepalne.
Impregnacja tkanin odpornych na wilgoć
Tkaniny w kontakcie z wilgocią lub wodą stają się nieprzyjemne w dotyku, ciężkie i zimne. Zwłaszcza ostatnia cecha sprawia, że organizm ludzki może się wychłodzić. Aby uniknąć takiego efektu, stosowane są emulsje silikonowe, aby tkaniny były odporne na wilgoć lub szybciej schły. Na początku w przemyśle włókienniczym stosowano wosk pszczeli czy olej lniany, natomiast obecnie to właśnie silikonowe emulsje są najpowszechniejszym wyborem wśród modowych koncernów.