Read Comments

Skup kabli kontra ekologia

Wszechobecna technologia i cyfryzacja niosą ze sobą zarówno pozytywne udogodnienia życia poprzez nowoczesne formy techniczne, ale i negatywne skutki zanieczyszczeń środowiska. Masowa ilość odpadów poprodukcyjnych, zwoje uszkodzonych, nienadających się do użytku kabli, zepsute sprzęty elektroniczne. Czy skup kabli przesyłowych ma sens? Czy można je na nowo wykorzystać?

Codziennie mamy do czynienia z kilometrami kabli, dzięki którym nasze życie jest prostsze. Bez nich nie zapalimy światła, nie zrobimy kawy w czajniku elektrycznym, nie naładujemy telefonu. Są zarówno w sprzętach AGD, RTV, urządzeniach komputerowych i elektronicznych. Wiązki kabli samochodowych, motorowodnych. Kable ziemne i naziemne.

Wśród tych, najlepiej nadających się do utylizacji, które doskonale sprawdzają się w recyklingu możemy wyróżnić:

  • Przewody energetyczne – przewodzące prąd do urządzeń elektrycznych,
  • Przewody instalacyjne – rozprowadzające zasilanie elektryczne,
  • Kable przesyłowe – stosowane do przekazywania danych, wykorzystywane w telekomunikacji i w branży komputerowej.

Skup złomu, który prowadzi skup kabli i poddaje je recyklingowi, może odzyskiwać surowce wtórne takie jak miedź, aluminium oraz tworzywo sztuczne. Dzięki specjalnym procesom granulacji i separacji można otrzymać czysty granulat tych surowców nadający się do ponownego przetworzenia i produkcji np. nowych przewodów.

Blaski i cienie miedzi

Miedź to metal, który doskonale nadaje się do poddania recyklingowi. Nie traci przy tym, na jakości, a jej odzyskanie jest bardziej ekologiczne niż samo wydobycie. Przetworzenie miedzi jest procesem mniej energochłonnym, co stanowi olbrzymią oszczędność energii i zmniejsza ilość emitowanego w trakcie produkcji dwutlenku węgla. Zapewnia też stały dopływ tego cenionego surowca, co w dobie dużego wydobycia i stosunkowo małych zasobów naturalnych jest szczególnie ważne. Ceniona za właściwości przewodzenia ciepła i energii elektrycznej, ale także za cechy fizyczne takie jak łatwość formowania, nie korodowanie, niepalność.

Najwięcej miedzi wykorzystywane jest w budownictwie, infrastrukturze elektrycznej i telekomunikacyjnej, oraz budowie maszyn. Ogromne zapotrzebowanie na miedź udaje się zaspokoić właśnie dzięki recyklingowi. W 2011r., prawie 50% miedzi pochodziło z odzysku.

Skupy złomu i metali (a w szczególności skup kabli) prowadzone przez profesjonalne firmy, działające w oparciu o obowiązujące standardy z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami to, zatem rozwiązanie zarówno praktyczne jak i proekologiczne.

Tags: , ,
Categories ekologia, perspektywy