Musisz ściągnąć izolację z przewodów, jednak nie wiesz, jak to zrobić? W takim razie warto zakupić np. ściągacz izolacji knipex. Odpowiedni ściągacz jednak powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są ściągacze izolacji oraz jakie jeszcze narzędzia służą do zdejmowania izolacji.
Ściągacze izolacji – czym są?
Są to dedykowane narzędzia do ściągania izolacji z przewodów. Niektóre ściągacze na rynku pozwalają również na zaciskanie złączy na kablach, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Przy zakupie należy jednak pamiętać o zakupie konkretnego ściągacza, a nie uniwersalnego. Przykładowo ściągacz izolacji knipex można zakupić w zależności od danego zakresu np. 0,14 – 6,0 mm. Producenci ściągaczy jednak zazwyczaj ograniczają się do obsługi jedynie kilku wybranych rodzajów ściągaczy np. ściągacz izolacji knipex, można zakupić w 5 wariantach. Jeżeli nie posiadamy dostatecznej wiedzy o ściągaczu, tym samym nie wiemy, który model wybrać, warto zapytać się o tę kwestię pracownika w sklepie budowlanym.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ściągacza izolacji?
Szukając odpowiedniego ściągacza, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów, które powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju prac. Istotnym elementem jest praca praski decydującej o grubości przewodu, jaki można obsługiwać. Na rynku znajdziemy wiele ściągaczy z różnymi praskami, dlatego na pewno znajdziemy coś dla siebie. Szukając dla siebie ściągacza, należy zwrócić uwagę na zakres cięcia i możliwości zaciskania konektorów. Im większy zakres, tym łatwiej nam będzie przeprowadzić pracę nad przewodami. Ściągacz jest wyposażony w ostrza. Najlepsze będą te wykonane z hartowanego metalu.
Narzędzia ściągające izolacje – rodzaje
Na rynku budowlanym możemy spotkać kilka rodzajów ściągaczy izolacyjnych: ściągacze czołowe, ściągacze boczne oraz ściągacze automatyczne. Każdy rodzaj posiada swoje plusy i minusy. Pomimo jednak dużej różności w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry opisane w sekcji powyżej.