Read Comments

Ogniwa i kolektory fotowoltaiczne – czym się różnią?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które coraz częściej możemy spotkać na dachach lokalnych budynków. Od Warszawy po Szczecin tudzież Kraków, z każdym rokiem zwiększa się ilość instalacji, wytwarzających energię w ekologiczny, bezpieczny sposób.

Przeszukując oferty dostępne w sieci, wiele osób często myli jednak kolektory fotowoltaiczne z ogniwami. I chociaż zasada działania obu instalacji jest niemal identyczna, tak uzyskiwane przez nie rodzaje energii obiegają od siebie w znaczący sposób. W niniejszym artykule opowiemy Wam, na czym polegają różnice między tymi nowoczesnymi rozwiązaniami.

Ciepło i elektryczność

Decydując się na złożenie zamówienia na instalację fotowoltaiczną, powinniśmy pamiętać o generalnej różnicy, dzielącej ogniwa i kolektory. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają bowiem prąd, zaś kolektory – ciepło. Z tego też powodu, obie instalacje powinny zostać dokładnie dobrane do autentycznych potrzeb danego obiektu.

Ogniwa są rozwiązaniem znacznie popularniejszym, ponieważ sam prąd może być wykorzystywany także do ogrzewania budynku. Z kolei kolektory są dobrym rozwiązaniem wyłącznie wtedy, gdy poszukujemy skutecznego sposobu na podgrzanie pomieszczeń, mając jednocześnie możliwość odprowadzania niewykorzystywanego ciepła. Jest to o tyle istotne, że latem oraz w ciepłe wiosenne dni, kolektory będą produkować nadmiar ciepłoty, z której i tak nie będziemy korzystać.

Z tego też powodu, należy przywiązać szczególną uwagę do ilości paneli, które chcemy zamontować w naszej instalacji. O ile więcej ogniw fotowoltaicznych nie zaszkodzi nam w żaden sposób, tak nadmiar kolektorów stanie się już problemem. Szczególnie w wyżej wspomniane, ciepłe dni. Warto jest więc dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i omówić je ze specjalistą podczas wstępnych oględzin naszego obiektu.

Komu przydadzą się ogniwa, a komu kolektory?

Z kolektorów skorzystać mogą w szczególności osoby, u których ogrzewanie opiera się na wykorzystywaniu kotła na paliwa stałe. Dzięki fotowoltaice, nie musimy już bowiem ponosić zbędnych kosztów, związanych z letnim rozpalaniem w kotle. Kolektory docenią też osoby, wykorzystujące ogrzewanie CWU z drogimi nośnikami ciepła. Taka nowoczesna instalacja umożliwi nam bowiem zauważalne obniżenie wydatków, związanych z przygotowaniem ogrzewania.

Ogniwa są z kolei idealnym rozwiązaniem dla osób, chcących przede wszystkim płacić mniej za prąd i uniezależnić się od dostawców energii. Jeśli nasza instalacja jest bowiem odpowiednio przygotowana do zużywanego przez nas prądu w skali miesięcznej, możemy nawet zażegnać kompletnie płacenie rachunków za energię.

A ponieważ Warszawa i inne duże miasta w Polsce zmagają się z zanieczyszczeniami powietrza, panele fotowoltaiczne pomogą nam dodatkowo w pozyskiwaniu energii bezpośrednio z natury, bez emisji szkodliwego CO2.