Read Comments

Narzędzia do cięcia metalu

Cięcie należy do podstawowej obróbki materiału. W zależności od zastosowanej techniki, można wyróżnić różne rodzaje cięcia. Będzie to m.in. cięcie jedną krawędzią tnącą, dwoma krawędziami tnącymi, przebijanie otworów oraz cięcie nożowe. W przypadku zastosowań przemysłowych wykorzystuje się bardziej zaawansowane techniki cięcia, takie jak cięcie przy pomocy palnika gazowego, cięcie wodą czy też laserem.

 

Każdy przydomowy warsztat powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia do cięcia metalu i jego obróbki. Z racji powszechności występowania tego rodzaju materiału, na rynku znajdziemy całą masę wszelkiego rodzaju narzędzi tnących. Najbardziej wszechstronnym elektronarzędziem, które możemy z powodzeniem wykorzystać do cięcia i obróbki również innych materiałów, jest wcześniej wspomniana szlifierka kątowa. Można w niej zastosować tarcze tnące o różnym przeznaczeniu co sprawia, że sprzęt ten jest obowiązkowy w schowku każdego majsterkowicza.

 

Kolejnymi i dobrze znanymi narzędziami do obróbki metalu są pilarki tarczowe. Urządzenia te najczęściej wykorzystuje się do cięcia drewna, jednak dzięki zastosowaniu specjalnej tarczy możliwe jest również cięcie elementów metalowych. Pilarki tarczowe występują w formie przenośnych urządzeń oraz sprzętu stacjonarnego. Bardziej doświadczeni majsterkowicze do cięcia metalu mogą wykorzystać również wyrzynarki. Dla większości osób są to narzędzia przeznaczone do obróbki drewna. Jednak podobnie jak w przypadku pilarek tarczowych, również i wyrzynarki dzięki specjalnym brzeszczotom mogą być z powodzeniem wykorzystywane do cięcia powierzchni metalowych.

 

Należy również wspomnieć o narzędziach ręcznych, takich jak nożyce czy piłki do metalu. Nożyce z pewnością należą do najbardziej poręcznych narzędzi, a dzięki nim możliwe jest przecinanie nawet niewielkich elementów, których obróbka piłami czy szlifierką kątową byłaby zbyt niebezpieczna. Niestety zarówno nożyce, jak i piłki do metalu nie należą do wysoce wydajnego sprzętu. Z drugiej strony jednak do działania nie wymagają energii elektrycznej i są w 100% mobilne.