Read Comments

Manipulator podciśnieniowy

Od kilkunastu lat manipulatory są jednymi z chętniej używanymi urządzeniami nie tylko na halach produkcyjnych i magazynach, ale także w branży motoryzacyjnej.
Manipulator przemysłowy to świetne urządzenie, które daje możliwość na odciążenie pracownika. Są one przydatne podczas przenoszenia, obracania, a nawet pakowania czy rozładunku przedmiotów. Czasem uważa się, że są one przedłużeniem ramienia pracownika i dzięki nim ułatwia mu się pracę. Manipulator nie wykorzystuje siły działania mięśni operatora, tylko sam daje możliwość na podnoszenie dużych ciężarów od kilkunastu do nawet kilkuset kilogramów. Głównym zadaniem operatora jest tylko sterowanie manipulatorem w taki sposób, by skierować towar na odpowiednie miejsce. W ten sposób czynność wykonana jest znacznie precyzyjniej oraz szybciej niż gdyby robił to sam pracownik.

Rodzaje manipulatorów

Manipulatory przemysłowe bardzo często dzieli się na dwa rodzaje: elektroniczne oraz pneumatyczne. Jest to podział dokonany na podstawie rodzaju napędu zastosowanego w urządzeniach. Można także wyróżnić manipulatory stałe , które mają obrót wokół osi zamocowania, przejezdne, które są zamontowane na torze dwuszynowym, na słupie z ramieniem sztywnym, na słupie z ramieniem przegubowym oraz na suwnicy podwieszanej. Każdy z tych manipulatorów ma inne zastosowanie.

Dużą popularnością cieszą się manipulatory podciśnieniowe. Klasyfikuje się je jako dynamiczne narzędzie, dzięki któremu można bez problemu przemieszczać ładunek, z jednego miejsca na drugie. Działa ona w tai sposób, że po włączeniu pompa próżniowa generuje podciśnienie i tym samym mamy możliwość na bezpieczne utrzymanie podnoszonego towaru. W ten sposób można przenieść go w odpowiednie miejsce. Istnieją różne warianty sterowania manipulatora, w zależności od potrzeb i zastosowania. Manipulator podciśnieniowy ma dźwignię lub intuicyjną manetkę. Może przenosić załadunek na różnego rodzaju wysokości, w zależności od budowy. Nadaje się także do zamontowania na suwnicach oraz żurawiach. Manipulator podciśnieniowy powinien być wyposażony w wysokiej jakości pompę próżniową. Nadaje się on do użytkowania w większości firmach.

Manipulator podciśnieniowy – dla jakiego rodzaju branży?

Tego typu urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się jako świetna alternatywa dla przedsiębiorców. Głównie dla tych, którzy prowadzą działalność produkcyjną. Manipulator podciśnieniowy sprawdzi się świetnie do przenoszenia palet, beczek, kartonów czy worków. Może być przydatny także w branży budowlanej czy logistycznej. Często stosuje się je w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym. Sterowanie tego typu urządzeniem jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak potrzebne jest szkolenie, które pozwoli uniknąć podstawowych błędów.
Aspekt bezpieczeństwa jest podstawą podczas wyboru odpowiedniego manipulatora. Należy pamiętać o tym, że nie w każdych warunkach manipulator okazuje się bezpieczny w użytkowaniu. Przed ich zakupem należy dokładnie przyjrzeć się warunkom oraz zaplanować w jaki sposób zabezpieczyć miejsce pracy.