Read Comments

Jak kombajny zmieniły rolnictwo

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić pole po którym idą ludzie z kosami. Każdego roku jadąc na wakacje widzimy majestatyczne kombajny przemierzające pola zastępując dziesiątki ludzi w pracy.

Dobry kombajn to niewątpliwie wielki skarb i niezbędny sprzęt w każdym nowoczesnym gospodarstwie. Poprawia on znacznie zarówno komfort pracy jak i również znacznie efektywność i wydajność. Pomimo, że to sprzęt rolniczy, przeciętnemu Kowalskiemu może się wydawać, że to tanie urządzenie to jednak jest to sprzęt bardzo drogi. Wysokiej klasy sprzęt rolniczy kosztuje tyle, co luksusowy samochód, nowy kombajn może kosztować nawet ponad milion złotych.

Dlaczego kombajn jest tak bardzo wydajny i co on robi, że zastępuje tyle osób przy pracy? Kombajn równocześnie wykonuje trzy zadania. Po pierwsze ścina on zboże. Drugą jego funkcją jest oddzielania zboża od kłosów i ziarna od plew. Jak widać jest to zajęcie bardzo czasochłonne gdyby wykonywać je ręcznie. Kiedyś praca to wymagała wiele siły i umiejętności. Obecnie kombajny skutecznie pomagają i zastępują ludzi w tej pracy.

Praca w polu kiedyś

Jeżeli chcielibyśmy ustalić miejsce gdzie powstał pierwszy kombajn będzie to dość trudne. Kombajny lub podobne urządzenia zaczęły powstawać w XIX wieku w różnych częściach świata. Najbardziej powszechne były one w Australii i Stanach Zjednoczonych. Oczywiście nie wyglądały one jak obecne maszyny, ich napędem były konie lub woły czy też osły. Zasada jednak działania była taka sama.

Rozwój kombajnów mechanicznych to okres międzywojenny. Wówczas na terenach obecnej Białorusi i Rosji władze stawiały na zmechanizowanie wsi i kombajny zyskiwały na popularności. Dostępność do maszyn i części do kombajnów w Polsce nastąpił o wiele później. Jeszcze w latach pięćdziesiątych w Polsce bardziej popularne od kombajny były tradycyjne sposoby żniw z użyciem sierpów i kosy. Części do kombajnów. Nawet jak już rolnik posiadał jakiś sprzęt, to zazwyczaj nie było to kombajn a jedynie urządzenie wspomagające jeden etap sianokosów.

Pierwsza produkcja kombajnów wystartowała w Polsce w latach 60, pierwszym wyprodukowanym kombajnem był „Vistula”. Był on produkowany do 1970 roku. W tym czasie wyprodukowano 10 tysięcy sztuk tych kombajnów oraz wiele części do kombajnów. Następny etapem rozwoju kombajnów było wdrożenie nowszego rozwiązania jakim był „Bizon”. Kombajn ten można powiedzieć odmienił Polską wieś, był on produkowany do początków XXI wieku.

Kombajn ciągle w służbie

Jak wspominaliśmy na wstępie kombajn jest naturalnym widokiem na polach. Niewątpliwie jest to obecnie jedno z podstawowych urządzeń rolniczych na wsi. Pierwotna funkcja kombajnu obecnie została rozszerzona. Już nie tylko jest to sprzęt do żniw, ale są kombajny, które potrafią wykopywać ziemniaki jak i buraki. Według szacunków każdego roku w Polsce nowych nabywców znajduje 30 tysięcy kombajnów. Jednak przeglądając ogłoszenia, łatwo można zauważyć wiele ogłoszeń używanego sprzętu. Zapewne tam również dochodzi do wielu transakcji w czasie roku.