Read Comments

Czym są zawory grzybkowe?

Zawór grzybkowy to niezwykle istotny element, zawdzięczający swoją nazwę charakterystycznej konstrukcji. Składa się ona z ruchomego trzpienia, korpusu z gniazdem przylgowym, dławnicy oraz grzybka wyposażonego w uszczelkę, pełniącego rolę zamknięcia. Zawory te służą do zamykania instalacji, a także do regulacji przepływu w jej wnętrzu. Najczęściej stosujemy je w instalacjach wodociągowych oraz grzewczych. Dzięki swojej prostocie oraz skuteczności, akcesoria te znajdują zastosowanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale też w naszych domach. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych niezastąpionych zaworów.

Typy zaworów grzybkowych

Akcesoria te są dostępne na rynku w zróżnicowanych wersjach. Wybierając zawór grzybkowy, powinniśmy więc zastanowić się dokładnie, który model faktycznie spełni nasze oczekiwania. Jednym z czynników jest tu chociażby uszczelnienie trzpienia. Elementy gumowe są bowiem zdolne wyłącznie do pracy z zimną wodą. W przypadku cieczy gorących, konieczny jest zakup modelu o uszczelnieniu metalowym. Nie bez znaczenia są tu również pozostałe czynniki. Należy do nich chociażby ilość grzybków czy obecność zaworów szklankowych, zwiększających kulturę pracy oraz niwelujące ryzyko kawitacji.

Same zawory grzybkowe różnią się między sobą także pod kątem materiału. Znajdziemy tu bowiem zarówno żeliwo, jak i stal węglową oraz kwasoodporną. Zwróćmy uwagę także na obecność kołnierza oraz umiejscowienie gwintów. Zawory, dostępne na naszym rynku, dzielimy również według ich ogólnego przeznaczenia. Mowa tu o akcesoriach przelotowych, odcinających, zwrotnych oraz regulacyjnych.

Zastosowanie przemysłowe

W porównaniu z innymi elementami tego typu, zawór grzybkowy odznacza się znakomitą wręcz szczelnością, umożliwiającą pracę nawet przy bardzo wysokim ciśnieniu. Z tego też powodu, akcesoria te znajdują zastosowanie na przykład podczas oczyszczania gazu palnego, w instalacjach parowych lub w stoczniach. Wybierając zawór dla naszego zakładu, powinniśmy wypytać dokładnie dystrybutora o rozmiar oraz ogólne parametry interesującego nas modelu. Wiodące firmy, takie jak AFT, pomogą nam w doborze najskuteczniejszego zaworu dla naszego przedsiębiorstwa.

Tags: ,
Categories sprzęt