Read Comments

Czym są kotłownie parowe?

Ciężko jest sobie wyobrazić współczesny obiekt, pozbawiony kotłowni. Sprawny przesył ciepła, zarówno w układzie ogrzewania centralnego, jak i wody użytkowej, ma bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na zdrowie osób przebywających w budynku, ale też stan maszyn, wykorzystywanych na jego terenie. Do najczęściej spotykanych rozwiązań należy tu kotłownia parowa, znajdująca zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w elektrowniach. Ich wszechstronność sprawia przy tym, że bez problemu będziemy w stanie wprowadzić je do budowanego lub modernizowanego obiektu. Oto co warto zatem wiedzieć na temat instalacji, bazujących na kotłach parowych.

  • Rodzaje kotłowni parowych

 

Rolą kotłowni parowej jest przemiana energii chemicznej w cieplną. Z tego też powodu, opiera się ona na dwóch kluczowych urządzeniach – kotle właściwym oraz palenisku. Oba komponenty są przy tym wspierane przez rozmaite urządzenia pomocnicze, zasilane wodą oraz powietrzem. Zależnie od producenta, kocioł właściwy może opierać się na naturalnym obiegu wody lub pompach. Różne modele kotłów oferują nam również zróżnicowane typy odprowadzania żużla – na rynku możemy bowiem natknąć się zarówno na kotły z odprowadzaniem suchym, jak i mokrym. Także i same paleniska odznaczają się różnymi konstrukcjami. Renomowane marki oferują nie tylko warianty rusztowe, ale również fluidalne i komorowe. Przed zakupem kotłowni, warto więc zasięgnąć opinii ekspertów, którzy pomogą nam zarówno z samym doborem najodpowiedniejszych rozwiązań, jak i sporządzeniem prawidłowego projektu.

 

  • A może wynajem kotłowni kontenerowej?

 

Nierzadko zdarza się, że znalezienie miejsca dla kotłowni parowej okazuje się być zadaniem znacznie trudniejszym, niż mogłoby nam się początkowo wydawać. Powodem jest tu najczęściej brak odpowiedniej infrastruktury, uniemożliwiający montaż urządzeń. Z tego też powodu, wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem kotłowni kontenerowej. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że takie przenośne kotłownie nie ustępują w niczym swoim stacjonarnym odpowiednikom. Co więcej, firmy, świadczące tego typu usługi, oferują nam także ciągły monitoring pracy kotłów, wraz z bogatym wachlarzem procedur serwisowych. Warto więc przejrzeć dostępne oferty i przekonać się, dlaczego kotłownie kontenerowe są naprawdę opłacalne.