Read Comments

Blachy nierdzewne – co warto o nich wiedzieć?

Blachy nierdzewne to grupa produktów, w skład której wchodzą stropy na bazie żelaza. Innymi słowy, są to metale, w których pojawiają się dwa lub więcej pierwiastków w różnych proporcjach. Należą do nich tytan, krzem, nikiel, azot, molibden i niob. Blachy nierdzewne zawierają również co najmniej 10,5% chromu i ok. 1,2% węgla. Chrom jest pierwiastkiem tworzącym cienką powłokę na powierzchni, znaną również jako warstwa pasywna. Jej rolą jest zapewnienie odporności na korozję (stąd nazwa blacha nierdzewna).

Rzeczywista zawartość chromu, węgla i innych metali różni się zależnie od zastosowania blachy. Najpopularniejsze gałęzie przemysłu, w których używa się blachy nierdzewnej to m.in.:

  • architektura,

  • budownictwo,

  • motoryzacja,

  • medycyna,

  • usługi gastronomiczne,

  • przemysł ciężki,

  • energetyka.

Zalety blach nierdzewnych

Wytrzymałość

Jednym z głównych powodów, dla których blacha nierdzewna cieszy się taką popularnością, jest jej wytrzymałość. Materiał ten zachowuje swoje właściwości zarówno w bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperaturach. Ponadto bardzo dobrze znosi duże obciążenia.

Szybka i tania konserwacja

Stal nierdzewna jest jednym z najhigieniczniejszych materiałów, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych czy szkła nie sprzyja rozwojowi bakterii i innych patogenów. Blachy nierdzewne są łatwe w utrzymaniu w czystości i tanie w konserwacji wystarczy przetrzeć powierzchnię środkiem czyszczącym lub dezynfekującym. Co więcej, pierwotny wygląd blachy można łatwo przywrócić dzięki szlifowaniu lub malowaniu odpowiednim lakierem.

Możliwość recyklingu

Gdy stal nierdzewna przestaje spełniać swoje funkcje (np. w wyniku uszkodzenia czy konieczności rozbiórki), można ją poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie. W rzeczywistości większość blach nierdzewnych jest już wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Pozwala to chronić środowisko naturalne i oszczędzać energię.

Ceny blachy nierdzewnej – od czego zależą?

Ceny blachy nierdzewnej są różne. Największy wpływ na wartość materiału ma jego gatunek, wielkość, grubość oraz rodzaj wykończenia. Na rynku można znaleźć m.in. blachę ocynkowaną, trapezową, akrylową czy Duplex każda z nich ma inne zastosowania. Na ostateczną cenę materiału ma wpływ oczywiście przeznaczenie: przykładowo, budowa garażu blaszanego wymaga użycia większego arkusza materiału w przeciwieństwie do produkcji nakrętek, śrubek czy niewielkich stalowych elementów.

Blachy nierdzewne w ofercie Invest-Tech

Szukasz producenta blachy nierdzewnej? Jeśli tak, już teraz przyjrzyj się ofercie firmy Invest-Tech, w której dostępne są gotowe elementy stalowe oraz kształtki i rury cięte na wymiar. Ceny arkuszy blach nierdzewnych są stałe, jednak do każdego zlecenia ekipa Invest-Tech podchodzi indywidualnie. Oprócz produkcji i dystrybucji firma Invest-Tech zajmuje się także świadczeniem kompleksowych usług z zakresu obróbki blach nierdzewnych: cięciem plazmowym, laserowym oraz gięciem i szlifowaniem.

Tags: ,
Categories przemysł