Read Comments

Balanser linkowy – bezpieczna praca w przemyśle

Balanser linkowy jest urządzeniem ułatwiającym pracę w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, a także na budowie ale i innych miejscach, gdzie tego typu działanie może usprawnić działanie. Odciążniki stanowią wsparcie na stanowiskach, gdzie stosuje się narzędzia pneumatyczne. Mechanizm równoważy ciężar podwieszonego ładunku, pozwalając manewrować nim w pozycji pionowej. Niweluje masę podnoszonych rzeczy. Operator stanowiska, nie odczuwa wagi zawieszonego narzędzia, odciążniki usprawniają operowanie narzędziami, dzięki czemu może poświęcić uwagę na wykonywanie innych elementów pracy.

Typy urządzeń

Zależnie od potrzeb i oczekiwań klientów, producenci oferują różne rodzaje balanserów. Rozróżniamy poszczególne typy, ze względu na:

  • udźwig,
  • wykonanie w wersji ATEX (które mogą być używane w przestrzeni zagrożonej wybuchami),
  • rozmiar linki,
  • przewód sprężonego powietrza, które jest zintegrowane z linką.

Przy doborze odpowiedniego sprzętu, warto zasięgnąć porady fachowców. Nasi eksperci doradzą Państwu, jaki model wybrać.

Używanie balansera linkowego

Przed przystąpieniem do działania, powinniśmy zweryfikować, czy masa przedmiotu, który chcemy podnieść, mieści się w widełkach wagowych udźwigu danego odciążnika. Kiedy już przeszliśmy przez etap wyboru, zakupu i przystępujemy do pracy, za pomocą uchwytu mocujemy przedmiot przy zapięciu zaciskowym. Regulujemy napięcie sprężyny odciążnika. Gdy narzędzie zostało zamontowane, mechanizm wyregulowany, możemy zacząć podnoszenie.

Budowa urządzenia

Balanser linkowy zbudowany jest ze stalowej obudowy, posiada miejsce mocowania do statecznej konstrukcji, pokrętło do regulowania napięcia sprężyny balansera, blokadę linki, osłonę zabezpieczającą łączenie linki stalowej i zapięcie zaciskowe pod montaż narzędzia.

Użyteczność balanserów

Urządzenie spełnia istotną funkcję w przemyśle. Odciążniki istotnie ułatwiają i przyspieszają pracę przy wykorzystaniu narzędzi elektrycznych, pneumatycznych, hydraulicznych i wielu innych. Dzięki ich pomocy, praca przebiega efektywniej i jest bezpieczniejsza. Przyrząd jest ergonomiczny, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i siły pracowników. Niektórych gabarytów człowiek nie byłby w stanie podnieść. Niewątpliwym atutem stosowania tego typu sprzętu jest znaczna redukcja zniszczeń powstałych podczas przenoszenia ciężkich gabarytów. Obszar manewru podciąganego przedmiotu może być regulowany, co wpływa na komfort pracy. Dobrze dobrany sprzęt wpłynie na poprawę warunków pracy, sprawi, że będzie bezpieczniejsza i bardziej wydajna. W przypadku wszelkich wątpliwości w kategorii wyboru odpowiedniego produktu, nasz zespół służy poradą.

Tags:
Categories sprzęt